Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

18 Şubat 2015 Çarşamba

MicroSD - USB stick yada harddisk'ten yanlışlıkla silinen bir dosyayı kurtarma

Selamlar;

Bugün öğlen yemeğinde telefonumdaki tüm fotoğrafları yanlışlıkla sildim.Galeri uygulamasında iken dalgınlıkla resimler klasörünün tamamını seçmiş olduğumun farkında bile değildim ve oğluma ait tüm fotoğraflar silindi.Durumu fark ettiğimde ELİM KIRILSAYDI DA sil butonuna basmasaydım dedim,sağlam bir "Hayıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııır"bağırması ile gözlerim doldu,üstelik fotoğrafları yedeklememiştim.Yani durum tamamen mokoko. 

Söz konusu oğlumun fotoğrafları ne pahasına olursa olsun geri getirmeliyim,2013 yılından kalma ufak daha bir aylık fotoğraflarını,ilk adım atarken kaydettiğim videoyu daha neler neler hepsi silinmiş,yerinde yeller esiyor.Neyseki Linux işletim sistemi var,açık kaynak kod var.Araştırdım micro-sd bellekten silinen veri nasıl kurtarılır,ne yapmam lazım ve "TEST DISK" adlı uygulamayı buldum.Kurdum,çalıştırdım ve mutlu son :)Fotoğraf ve videoların tamamını kurtardım üstelik micro-sd bellekten.Şimdi size veri kurtarma adımlarını ayrıntılı olarak anlatacağım.

NOT:Kurulumda Ubuntu 12.04 LTS sürüm kullanılmıştır.

İlk olarak testdisk uygulamasının kurulumundan bahsedeceğim.Kurulum için apt-get yada  deb paket yöntemleri kullanılabilinir.Apt-get  yöntemi ile kurulum için,aşağıdaki komutu terminal konsolda çalıştırmalıyız.
  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get install testdisk
Deb kurulum paketlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Deb paket kurulumu için yapmamız gereken işlem;yukarıdaki linklerde bulunan paketleri indirdikten sonra aşağıdaki komutlar ile paket kurulumlarını yapalım.
  • sudo dpkg -i libntfs10_2.0.0-1ubuntu4_amd64.deb
  • sudo dpkg -i testdisk_6.13-1_amd64.deb
Kurulum tamamlandığına göre uygulamayı çalıştırmaya sıra geldi.Test disk uygulamasını başlatmak için terminal konsolda aşağıdaki komutu çalıştırmalıyız.
  • sudo testdisk 

Uygulama oldukça basit ve anlaşılır bir menü yapısına sahip,aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüleceği üzere basit bir şekilde yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirebiliyoruz.


Uygulama ekranı ilk açıldığında  "Create a new log file" seçeneğini yön tuşları ile işaretleyip enter tuşuyla ilerliyoruz.Sonraki ekranda;


Silinmiş fotoğrafların olduğu diski seçmemiz gerekiyor,seçim işlemi sonrası tekrar enter tuşu ile bir sonraki ekrana geçiyoruz.


Bu ekranda "Intel/PC partition" seçeneği ile ilerlemeliyiz.Enter tuşu ile bir sonraki ekrana geçiyorum.


Bu ekranda disk test yazılımının veri kurtarma,MBR sector,kayıp yada bozuk disk partion sorunları için onarım yöntemlerini gösterdiği listeye ulaşmaktayız.Benim sorunum yanlışlıkla veri silinmesi olduğu için "[ Advanced ] Filesystem Utils" ile ilerliyorum.Şayet disk ile ilgili bozuk bölüm yada format uyarıları alınsaydı o zaman "[ Analyse  ] Analyse current partition structure and search for lost partitions" seçeneğini kullanmam gerekecekti. 


Disk /dev/sdb - 2002 MB / 1910 MiB - CHS 1017 62 62 [ Analyse  ] Analyse current partition structure and search for lost partitions

 [ Advanced ] Filesystem Utils

 [ Geometry ] Change disk geometry
 [ Options  ] Modify options
 [ MBR Code ] Write TestDisk MBR code to first sector
 [ Delete   ] Delete all data in the partition table
 [ Quit     ] Return to disk selection


 [ Advanced ] Filesystem Utils ekranından "Undelete" seçeneğini işaretleyerek enter tuşu ile ilerliyorum.


Testdisk yazılımının "Kırmızı" ile işaretlediği alanlar,silinmiş olarak bulduğu dosyaları ifade etmektedir.Artık bu aşamada yapılması gereken işlem kurtarılacak dosya seçiliyken klavyeden "c" tuşuna basarak kopyalanacak path'i belirlemektir.Örnek senaryoda micro-sd'deki silinmiş "Dinle" klasörü işletim sistemi home dizinde bulunan "sd" pathine kopyalanacaktır.


Kopyalama işlemi için tekrar klavyeden "c" tuşuna basmalıyız.


Kopyalama işlemi tamamlandı,micro-sd'deki silinmiş "Dinle" klasörü işletim sistemi home dizinde bulunan "sd" pathin de içeriği ile gelmiş bulunmakta.Özel olduğu için oğlumun fotoğrafları ile anlatım yapmadım,yöntem aynı değişik bir durum bulunmamakta.bu paylaşımında sonuna geldik.Umarım işinize yarar,önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.Görüşmek üzere.


Teşekkürler.
ford,fiat,opel,eset,norton,windows,hp,asus,samsung,lenova,ibm,apple.
Başka bir paylaşımda görüşmek üzere.
Mehmet ÖCAL 2015

Hiç yorum yok: