Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Mart 2016 Çarşamba

Fakir ama Gururlu bir işletmeyim (POP3-SMTP Servis)

Selamlar;
Bu paylaşımı bir film senaryosu şeklinde yapmaya çalışacağım, nostalji Türk film senaryosu olacak. Entrika, aşk ve sayamadığım bir çok olay barındıracak. Hızlıca paylaşımın konusuna değinip , senaryoyu yazıyorum.

Senaryomuz şöyle, JÖNÜMÜZ  bir kamu kurumunun bilgi işlem biriminde asgari ücretle çalışmakta olan yağız bir delikanlı. Müdür Bey KÖTÜ ADAM. Sevdiği kadın  sağlam pabuç değil , ilerleyen kısımda küçük bir aldatma vakası ile JÖNÜMÜZ'ü üzecek, kısmen oda KÖTÜ.

Oyuncu Kadrosu:
  • JÖN : Cüney ARKIN  Adı : BERKE CAN  Namı değer: Cat5 Berke

  • Kötü Müdür  : Erol TAŞ  Adı: BİLAL Namı değer: Bilal Hoca Efendi

  • Sevdiği Kadın: Feri CANSEL Adı: MÜJGAN Namı değer: Outlook MÜJGAN


Senaryomuza gelince ;
BİLAL Bey yani müdür bir gün  bilgi işlem birimindeki  BERKE CAN'ı yanına çağırır ve derki :

- Ey BERKE CAN kurumumuza bir mail sunucu kur. Zaten işimiz yok, en azından  birbirimize mail gönderip mesai doldururuz der.

BERKE CAN :


- Tabiki BİLAL Bey diyerek odadan uzaklaşır.Bu arada filmin adı "Local AĞA Mafya'ya karşı" aşağıda filmin soundtrack'ini dinleyebilirsiniz.
Saian - Mafya Şarkısı (Kinetic Typography)

Berke Can işini ciddiye alan bir insandır ve  kurulum için araştırmaya başlar. Ne kursam ne tercih etsem ve nasıl kursam derken, bir bilene yani Google'a danışır ve bu konuyla ilgili teknik bir paylaşıma ulaşır.


BERKE CAN'nın bulduğu paylaşım;


Bu paylaşımda mikisoft Windows sistem üzerine (POP3 servis) basit bir mail sunucu kurulumuna değineceğim. Kurulum yapacağım ortam xp tabanlı Windows server 2003 enterprise edition (2003 standart sürüm kurmamaya özen gösterin çünkü 4gb ram 2 cpu üstü desteklenmemekte)  yeni olan windows server 2008 ve 2012 sürümlerde POP3 desteği bulunmamakta bu yüzden 2003 sürüm ile anlatım yapmaktayım. Linux mail server anlatımını başka bir paylaşımda yapmayı planlıyorum. Bu paylaşımım Windows tabanlı olacak.
İlk olarak yapmamız gereken işlem bir domain oluşturmak. Bu işlemi yapabilmek için başlat-->çalıştır "dcpromo" komutunu kullanmalıyız.


Açılan Active Directory Installations Wizard ekranını kullanarak yeni bir domain kurulumu yapıyoruz. Paylaşımda Domain kurulum ayrıntılarına çok fazla girmeden önerilen ayarlarla yani çekli gelen seçeneklere "yeni bir domain ve domain adı" dışında kalanlar için değiştirmeden ileri-->ileri şeklinde kuruyoruz. Domain kurulumu tamamlandıktan sonra sunucuyu yeniden başlatıyoruz. Sunucu başladığında "Manage Your Server" ekranında  bulunan "Add or Remove a role" butonuna tıklayarak, açılan "Configure Your Server Wizard" ekranından "Mail Server(POP3, SMTP)" rolünü seçerek servis kurulumunu tamamlıyoruz.


Bu işlemden sonra tekrar yeniden başlatmamız iyi olacaktır. Kötü bir sürpriz yaşamamak adına. Sistem yeniden başladıktan sonra Başlat-->Administrative Tools-->POP3 Service tıklayıp açılan POP Hizmeti ekranından yeni bir mail sunucu oluşturmalıyız. Sunucu üzerindeyken farenin sağ tuşuna basarak "New-->Domain" şeklinde ilerleyerek yeni bir mail domain adı oluşturuyoruz. Verdiğiniz ad kullanıcı_adı@verdiğiniz ad olacağı için uygun bir isim seçmenizi öneririm. Anlatımda "ocal" isimli mail domain oluşturdum, ayrıntıya girmeme sebebim yeni bir mail domain adı tanımı yaparken varsayılan işaretli gelen seçeneklerle ilerliyor olmam, sizde bu şekilde basit bir mail domain adı oluşturabilirsiniz.


Domain alan adımız oluştuğuna göre artık kullanıcıların mailbox tanımlarını yapmalıyız. Bu işlem için POP3 Service ekranındayken aşağıdaki ekran görüntüsünde numaralarla belirtiğim sırayla 1-mail domain-->2-New-->3-Mailbox şeklinde ilerleyip add Mailbox ekranında bulunan "Create associated user for this mailbox" kutucuğundaki işareti kaldırıp tamam demek.
Sonraki adım ise Başlat-->Administrative Tools-->Active Directory Users and Computers'e tıklayarak açılan Active Directory Users and Computers ekranında yeni kullanıcı yada kullanıcılar oluşturmak. Aslında bu adımı mailbox oluşturmadan öncede yapabilirsiniz. Üç numaralı ekranda bulunan "Users" üzerindeyken farenin sağ tuşuna basarak "New-->User" ile kullanıcı tanımını yapıyoruz.
Son olarak kullanıcı tanımını yaptığımıza göre artık basit mail sunucumuzu test edebiliriz.  Üç kullanıcı oluşturdum. Hızlı bir şekilde "Mozilla Thunderbird ve Outlook Express" mail  yazılımları üzerinden kullanıcılar birbirlerine mail göndersinler. (ceyhun@ocal) kullanıcısı için   Outlook Express ayarları tool-->Accounts sekmesi ile açılan pencereye aşağıdaki ekran görüntüsündeki bilgileri giriyoruz.

(mocal@ocal) adlı kullanıcı için Mozilla Thunderbird yazılımını ayarlamak gerekiyor. Bunun için ilk olarak  ayarlar menüsüne ulaşmalıyız. Bu menüye iki ayrı alandan ulaşmak mümkün (kırmızı artı ile belirttiğim alanlar) "Araçlar-->Hesap ayarları" şeklinde ilerliyoruz.


Hesap Ayarları ekranında sol alt köşede 1 numara ile belirttiğim "Posta Hesabı Ekle" butonuna basarak "Posta Hesabı Kurulumu" ekranına geçmeliyiz, ilgili ekran üzerinde gerekli bilgileri "Ad,eposta,parola" yazıldıktan sonra, 2 numara ile belirttiğim "İlerle" butona basarak bir sonraki adıma geçmeliyiz.
"İlerle" butonuna bastıktan sonra aynı ekranın sol alt köşesinde  "Elle Yapılandır" isimli bir buton çıkacak ona tıklayarak basit mail sunucumuzu Mozilla Thunderbird'e tanımlamış olacağız. "Elle Yapılandır" butonuna bastım ve "Posta Hesabı Kurulumu" ekranı açıldı. Bu ekranda 1 numara ile "Gelen" alanına "POP3" 2 ve 3  numaralı alanlara "localhost yada 127.0.0.1" yazdıktan sonra 4 numaralı "Tekrar Sına" butonuna tıklayıp 5 numaralı ayarlar bulundu mesajını almalıyız. Hata mesajı alırsanız girdiğiniz bilgileri kontrol ederek işlemi tekrarlamalısınız. Unutmadan FIREWALL ayarlarını da kontrol etmekte fayda var.  Son olarak ayarlar bulundu mesajı aldık be 6 numaralı  "Bitti" butonuna basarak mail tanım ekranından çıkıyorum.
Mail tanımını başarılı bir şekilde yaptık şimdi Mehmet'ten ,Ceyhun'a bir mail gönderelim.
Mehmet'ten maili gönderdik. Ceyhun ile oturum açıp az önce Mehmet'ten gönderdiğimiz mail ulaşmış mı? Kontrol edelim.
Mail Ceyhun'a ulaştı. Basit mail sunucu "POP3" servis konusunu hızlı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Bence ufak bir işletmenin yerel ağında çalıştırmak kaydıyla mail işlerine çözüm olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam POP3 serviste mail okunmazsa sunucu mailbox'ta saklanmakta, okunduk tan sonra istemci makinada kaydedilmekte. Önemli mailler olacaksa istemci makinaların Outlook yada thunderbird mail istemcilerinin mailbox yedeklerini almalısınız. Bunu da ek bir bilgi olarak veriyorum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yukarıda bahsettiğim yedekleme olayının daha anlaşılır olacağını düşünüyorum.
Fark ettiyseniz "fatos" adlı kullanıcıda "Messages" alanında 1 yazmakta. Bu ibare "fatos" kullanıcısına daha önce mail gönderildiği anlamına geliyor. Fakat "fatos" kullanıcısının "Size of MailBox" alanı 0KB. Şimdi "fatos" kullanıcısında "mocal" kullanıcısına mail gönderip "Size of MailBox ile Messages" alanlarına bakacağım.
"mocal" kullanıcısı henüz maili okumadı ve mesaj sunucuda saklanmakta. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere. "mocal" maili okuduğunda sunucu nasıl davranacak hemen kontrol ediyorum.
"Size of MailBox ile Messages" alanları 0 oldu. İşin ciddiyetini yularıdaki görselle anlamış olduk. İstemcide mailleri mutlaka yedeklememiz gerekiyor. POP3 anlatımının sonuna geldim.


BERKE CAN paylaşımda anlatılanları sırasıyla yapar basit bir mail sunucu kurulumunu tamamlar. Sonra Kötü Müdür BİLAL Bey'in yanına gider bilgi verir , kullanıcıları oluşturur Outlooklarını ayarlar. Bu kişilerden biri de aşık olduğu KÖTÜ KADIN MÜJGAN'dır.
BERKE CAN :
Pardon Bağyan bakarmısınız der. MÜJGAN'A.
MÜJGAN:
Ağzındaki sakızı balon yaparak efendim bana seslendiniz der.
BERKE CAN çok heyecanlanır ve oradan koşarak uzaklaşır ve bir daha kendisinden haber alınamaz.
SON.
Bu arada paylaşımın sonuna geldik. Kemal SUNAL' ı ve Erol TAŞ'ı rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.


Sizlere benden küçük bir Hediye; Saian - Sıkı Dur Geliyorum (Full Albüm)
Teşekkürler.
Mehmet ÖCAL 2016


Hiç yorum yok: